Question
The respective ratio of monthly income of A to monthly
income of B is 5:6, and A’s saving is (100/6)% more than B’s saving. Find the expenditure of A, if the sum of monthly income of A and B is Rs. 55000, and expenditure of B is Rs. 12000.Solution
Let monthly income of A and B be 5x and 6x, respectively. Then, 5x + 6x = 55000 11x = 55000, x = 5000 A’s monthly income = 5x = Rs. 25000 B’s monthly income = 6x = Rs. 30000 Given, expenditure of B = Rs. 12000 So, B’s saving = 30000 – 12000 = Rs. 18000 Then, A’s saving = 18000 + (1/6) × 18000 = 18000 + 3000 = Rs. 21000 A’s expenditure = 25000 – 21000 = Rs. 4000
I. x2 - 20x + 96 = 0
II. y2 - 23y + 22 = 0
 If 4x = 40, 3y = 33, what is the value of 6x + 4y?
I. 5x² = 19x – 12
II. 5y² + 11y = 12
I. 63x2 + 148x + 77 = 0
II. 21y2 + 89y + 88 = 0
I. x2 - 5x - 14 = 0
II. y2 - 16y + 64 = 0
I. x2 + 11x + 30 = 0
II. y2 + 17y + 72 = 0
I. 2x2 + 12x + 18 = 0
II. 3y2 + 13y + 12 = 0
l). 2p² + 12p + 18 = 0Â
ll). 3q² + 13q + 12 = 0
Quantity I: The price of rice is decreased by 30%, by how much % the consumption is increase so that the expenditure will decreased by 10%?
Quant...
I. 22x² - 97x + 105 = 0
II. 35y² - 61y + 24 = 0