📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    Sugar costing Rs. 140/kg is mixed

    with sugar costing Rs. 100/kg in a ratio of 6:4, respectively. Calculate the price per kg of the mixture.
    A Rs.104 Correct Answer Incorrect Answer
    B Rs.124 Correct Answer Incorrect Answer
    C Rs.160 Correct Answer Incorrect Answer
    D None of these Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ, Total price of the mixture = (140 × 6) + (100 × 4) = 840 + 400 = Rs. 1240 So, price of each kg of the mixture = 1240 ÷ (6 + 4) = Rs. 124

    Practice Next
    ask-question

    Not sure which exam is best for you Talk to our expert

    Get My Free Call