Question
A boy can swim in still water at a speed of 8 km/hr. If
the speed of the current would have been 3 km/hr, then the boy could swim 55 kmSolution
Rate downstream = 8 + 3 = 11 kmph Rate upstream = 8 – 3 = 5 kmph Time taken in swimming 55 km downstream = 55/11 = 5 hours Time taken in swimming 55 km upstream = 55/5 = 11 hours From, given options, boy can swim 55 km downstream in 5 hrs.
Which state recently announced pension for transgenders
GPS stands forints are of the height100cms?
Arrange the following plans in the ascending order (years first)?
1. Peoples plan
2. Gandhian Plan
3. Sarvodaya plan
4. Bombay plan
Poumai is an indigenous tribe from which Indian state?
Uttar Pradesh's BC Sakhi initiative has facilitated financial inclusion transactions worth how much as of 2024?
Where did INC Split for the first time?
The following is not matched correctly:
Which company is leading India's largest hydrogen blending project in natural gas for cooking purposes?
If the de Broglie wavelength of an electron is equal to that of a proton, what can be concluded about their momenta?
1857 के स्वतंत्रता संग्राम का राजपूताना में आरंभ कहाँ से हुआ...