Question
A shirt has a marked price of Rs 750. A shopkeeper
offers a discount of 12% on it. If the value of GST is 5% on the discounted price, find the final price paid by the customer.Solution
Discount = 12% of 750 = 0.12 × 750 = 90 Discounted price = 750 − 90 = Rs 660 GST = 5% of 660 = 0.05 × 660 = 33 Final price = 660 + 33 = Rs 693
What is the financial outlay approved by the Union Cabinet for the continuation of PM-AASHA schemes until 2025-26?
Which two countries initiated the International Solar Alliance?
What does 'L1' in ISRO's Aditya-L1 mission mean?
If HORSE = IQUWJ, then TIGER = ?Â
After how much time can an MP be disqualified for being absent from Parliament without permission?
On which day is National Friendship Day annually celebrated in India?
In the parliamentary dignitaries, which of the following is included?
1. Speaker of Lok Sabha
2. Deputy Speaker of Lok Sabha
3. Gen...
The golden house’ is a book authored by ___________.
A series starts with the number 10. After each step, it increases by 5. What will be the 6th term in the series?
As on January 2020, Shri Bhupesh Baghel is the Chief Minister of which of the following states?