Question
Ram gave a discount of 20% on the marked price of an
item and still gained 10.4%. How much would have Ram gained, if he sold the item at the marked price?Solution
Let the MP =100. Discount =20% SP =100×80/100=80Rs. At the 10.4% profit- CP =80×100/110.4 CP=72.4. If he sold the item at the marked price, then the selling price =100 Profit =100-72.4=27.6 Profit % =27.6/72.4) ×100 =38.1%.
The sixth Kochi-Muziris Biennale will run for how many days and across how many venues?Â
The South India Natural Farming Summit, to be inaugurated by PM Modi, will be held in which city?Â
Recently Shri Narendra Singh Tomar inaugurated the first Greenfield Farm Machinery Plant of Mahindra & Mahindra at which of the following state?
In which year was the SAMRIDH scheme, aimed at accelerating startup growth, inaugurated?
FSSAI launched a licensing framework on the FoSCoS portal for which category of products?Â
How much liquidity did the RBI announce it would inject through OMO purchases of Government Securities?Â
Which Indian facility was designated as a Category A Rinderpest Holding Facility by WOAH and FAO?Â
What is the primary focus of the newly launched IBM Gen-AI Innovation Centre in Kochi?
Who defeated Magnus Carlsen in Norway Chess 2025 from a losing position?
What is the current policy repo rate as decided by the MPC (Aug 2025)?Â