Question
Amit sold an article for ₹369.60 after allowing 12%
discount on the marked price. Had he not allowed any discount he would have earned a profit of 20%. What is the cost price of the article?Solution
Let, the marked price of the article is 100% He gave a discount of 12% ⇒ After discount selling price of the article (100 - 12) = 88% Accordingly, 88% → 369.60 ⇒ 1% → 369.60/88 ⇒ 100% → (369.6/88) × 100 = 420 Marked price of the article = Rs. 420 If he had not given any discount he would have gained 20% that means then discount % should be 0% MP / CP = (100 + 20) / (100 - 0) ⇒ MP / CP = 120 / 100 ⇒ 420 / CP = 6 / 5 ⇒ CP = 350 ∴ The cost price of the item is Rs. 350.
Topping is a practice done in:
The CAM process found in some succulent plants help them to survive conditions of drought. CAM plants absorb and store Carbon dioxide as
The endoplasmic reticulum of adjacent cells is connected by
Which process share the same pathway as glycolysis but in opposite direction?
A company maintains competitive edge over competitors with an agreement enforced through
The harvestable product of tea plant under commercial plantations is:
Which branch of agriculture deals with principles and practices of soil, water and crop management?
The source of Xa-21 gene in rice is:
Irrigation water quality is evaluated based upon
Curcumin is extracted from