Question
If the average number of unsold items by company 'B' and
'D', together, who were presented in a competition is 'a', then find the value of 90% of 'a'.Solution
For company 'A': Total number of items manufactured = 500 Number of items sold = 260 So, number of unsold items = 500 - 260 = 240 Similarly,
'a' = (280 + 320) ÷ 2 = 300 So, required value = 0.9 x 300 = 270
What is the theme for International Literacy Day 2024?
What does the 'L' represent in the name of India's first solar observatory satellite, AdityaL1?
Which of the following languages is initially not available in the Kisan e-Mitra (AI Chatbot), as developed by the Government of India?
PM SHRI Yojana, which was recently implemented in Delhi, is associated with which field?
Recently which of the following firm became India's 103rd unicorn?
International literacy day is celebrated on which day ?
What is the total balance in the Pradhan Mantri Jan Dhan Yojana (PMJDY) accounts as per the RBI's 2023 data?
How much tax devolution has the Centre released to states to boost capital expenditure and welfare activities?
What is the initial financial commitment of Karnataka government to the B-SMILE infrastructure initiative?
In the Namo Drone Didi Scheme, which committee is responsible for monitoring operations and ensuring the quality of services provided through drones?