Question
On a certain day, 'P' leaves his
house and reaches his school 6 minutes early when traveling at a speed of 5 km/hr. The following day, he reduces his speed by 2 km/hr and ends up reaching his school 10 minutes late. What would be the speed of 'P' if he arrives at his school exactly on time?Solution
ATQ, Let time be t hours. And, distance between school and home = d So, 5 × (t – 6/60) = d --------(i) And, 3 × (t + 10/60) = d -------(ii) From (i) and (ii), we get 5 × (t – 6/60) = 3 × (t + 10/60) 5t - 1/2 = 3t + 1/2 5t – 3t = 1/2 + 1/2 2t = 1 hour, t = 1/2 hours Distance between school and home = 5 × (t – 1/10) = 5 × (4/10) = 2 km Therefore, required speed = 2/(1/2) = 4 km/h
According to the Reserve Bank of India (Transfer to Public Ownership) Act, 1948, which led to the nationalization of the Reserve Bank of India, what ha...
In which of the following does the river Godavari originate?
Where in India, the World’s largest wildlife rescue centre, “Vantara”, has been inaugurated?
 Consider the following statements in reference to the Phylogenetic classification system.
1.   It shows an evolutionary relationship ...
What does SIDBI stand for?
In which state, Kudankulam Nuclear Power Plant is established?Â
Which of the following policies is aimed at reducing the fiscal deficit in India?
When did the Union Cabinet approved the setting up of National Recruitment Agency to conduct the Common Eligibility Test?
Pin Valley National Park is situated in which state?
The Ministry of Women and Child Development (MoWCD) is an apex body for formulation and administration of the rules and regulations and laws relating to...