Question
The Ola started with its usual speed on Tuesday but when
half of the distance was covered there was breakdown in the Ola car due to which Ola travelled with 5/9 of its usual speed , find the additional time taken to cover the same distance?Solution
Distance travelled by Ola on Tuesday = (18/100) × 5400 = 972 km Speed of Ola on Tuesday = 48.6 km/hour Time taken to cover 486 km = 486/48.6 = 10 hours Speed of Ola after breakdown = 5/9 × 48.6 = 27 km/hr So, Time required = 486/27 = 18 hours Total Time taken= 10 + 18 = 28 hours Actual time without breakdown = 972/48.6 = 20 hours Additional time = 28 – 20 = 8 hours
'Outstanding rent' may be classified as :
Has the President of India declared so far a financial emergency?
In whose honor has 29th August been designated as India’s National Sports day?
Which part of a flower develops into a seed?
The capital of Thailand, known for its ornate temples and bustling street markets, is ?
What is the target for wheat procurement in the current financial year 2022-23, stated in lakh tonnes? Â
Herons formula is described as
The Comptroller and Auditor General ( CAG ) of India, Shri Girish Chandra Murmu, holds the position of Chair of the Supreme Audit Institutions - 20 ( S...
Which planet in the solar system is called as the green planet?
Which of the following categories under PM Mudra Yojana caters specifically to small businesses requiring medium-sized loans for business expansion?