šŸ“¢ Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert šŸ‘‰ call Now!


    Question

    A boat takesĀ  3 hours Ā to travelĀ  54 km downstream

    Ā andĀ  3 hours Ā to travelĀ  42 km upstream . What is theĀ  speed of the boat in still water ?
    A 15 km/h Correct Answer Incorrect Answer
    B 20 km/h Correct Answer Incorrect Answer
    C 18 km/h Correct Answer Incorrect Answer
    D 16 km/h Correct Answer Incorrect Answer
    E None of these Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Downstream speed = distance / time = 54 / 3 = 18 km/h Upstream speed = 42 / 3 = 14 km/h Speed of boat in still water = (Downstream + Upstream) / 2 = (18 + 14) / 2 = 32 / 2 = 16 km/h

    Practice Next
    ask-question