Question
If the sum of upstream and downstream speed is 24 km/hr
and the speed of the current is 5 km/hr, then find the approximate time taken to cover 36 km downstream?Solution
Let the speed of the boat in still water be x km/hr. According to the question, => x + 5 + x - 5 = 24 => 2x = 24 => x = 12 Downstream speed = 12 + 5 = 17 km/hr Required time = 36/17 = 2.12 hrs, which rounds to approximately 2 hrs
Recently PM launched “PM-Shri” Yojana, it is associated with?
When is World Rose day observed annually?
Which state gets its Second International Airport in Deoghar, when the Prime Minister laid the foundation of it?
Which state leads in wool production in India as per the BAHS report 2024?
Which Japanese space mission was ended after losing communication with its lander?
The term 'Teal Carbon' refers to carbon stored in which type of environment?
As per National Highway Authority of India, which is the smallest highway of Uttar Pradesh?
National Forest Policy, 1988 includes which of the following:
1. Afforestation and Wasteland Development
2. Reforestation and replanting o...
In which State/UT the Chenab White Water Rafting Festival was celebrated?
Rajasthan literature festival 2023 was started in ________ during March 2023.