Question
The speed of a boat while going downstream is 24 km/h, and
while going upstream, it is 16 km/h. If the boatman takes 12 hours to cover (m + n) km upstream when the stream flows at twice its normal speed, find the average of m and n.Solution
ATQ,
Let speed of boat in still water and stream speed be B km/hour and s km/hour, respectively.
So, B + s = 24 … (i)
B - s = 16 … (ii)
Solving equation (i) and (ii), we get,
B = 20 km/hour
s = 4 km/hour
According to the question,
(m + n)/(B - 2s) = 12
(m + n) = 12 × (20 - 2 × 4) = 12 × 12 = 144 km
Therefore, average value of m and n = (m + n)/2 = 144/2 = 72 km
Which of the Following is the Housing Development Bank of India?
It is the highest rated bond which gives maximum returns at the time of maturity?
Which of the following is not a type of ‘Time Deposit’?
__________ is government bond or debt security with maturity of less than a year.
The first RRB was set up at
The Reserve Bank of India was taken over by the Government in
Which one of the following statements is true
Who regulates ‘Commodities Derivatives Market’ in India?Â
Obligations under Prevention of Money Laundering Act 2002 is defined under which section?
Which of the following statements is true?