Question
The speed of a boat in still water and the speed of the
stream are in the ratio 7:2. If the boat takes 12 hours to travel 240 km upstream, how long will it take the boat to travel 144 km downstream?Solution
Let speed of boat in still water and speed of stream be '7x' km/hr and '2x' km/hr, respectively. So, upstream speed of boat = 7x - 2x = '5x' km/hr ATQ, (240/5x) = 12 Or, 'x' = 4 So, downstream speed of the boat = 7x + 2x = 9x = 9 X 4 = 36 km/hr Therefore, required time = (144/36) = 4 hours
Who inaugurated the Mahila Aarogyam Kaksh wellness space at Shastri Bhawan?
How many employees and pensioners are expected to benefit from the implementation of the 8th CPC recommendations?
What is the primary focus of the 'Wrestle for Glory' program launched by IndusInd Bank? Â
which Indian State has English as official language?
By how much percentage has ICRA, the professional investment information and credit rating agency, revised India's economic growth forecast for FY2024 u...
Which location has been selected to host the XXVI Olympic and Paralympic Winter Games 2030?
Where was the inaugural India–Norway Maritime Security, Disarmament and Non-Proliferation Dialogue held?
Who will head the jury for the first Children’s Booker Prize?
Which two Indian Navy ships participated in the 12th edition of SLINEX-25 held in Colombo?
Which bilateral exercise focuses on professional artillery exchanges between India and Singapore?