Question
The ratio of the speed of boats βAβ and βBβ in
still water is 8:9, respectively. The speed of the current is 25% of the speed of boat βAβ in still water. If boat βAβ takes 7.5 hours to travel 750 km downstream, then find the time taken by boat βBβ to travel 210 km upstream and 330 km downstream. (Note: Both the boats are rowing in the same stream.)Solution
Let the speeds of boats βAβ and βBβ in still water be 8x km/hr and 9x km/hr Therefore, speed of the current = 0.25 Γ 8x = 2x km/hr According to the question, 8x + 2x = 750/7.5 Or, 10x = 100 Or, x = 10 Therefore, upstream speed of boat βBβ = 9x β 2x = 7x = 70 km/hr Downstream speed of boat βBβ = 9x + 2x = 11x = 110 km/hr Required time taken = (210/70) + (330/110) = 3 + 3 = 6 hours
If a board of directors originally consists of 9 members and 2 vacancies are created due to their removal, what would be the quorum required for a board...
Which of the following is not an example of vicarious liability?
A criminal conspiracy is cooked among minimum ______ persons and is punishable under section _______ of the Indian Penal Code?
Which of the Labour Code was enacted in 2019?
Which of the following do not constitute evidence within the meaning of Section 3 of the Evidence Act?
If an ex officio member ceases to hold office by virtue of which they were nominated, what happens?
Under Section 23 of the Securities Contracts (Regulation) Act, 1956, any person who enters into any contract in contravention of the provisions of Secti...
Vicarious liability of the Director of Company for dishonor of Cheque has been laid down in which of the following cases?
What is the present authorized capital of EXIM Bank?
Under Chhattisgarh land revenue code define Government's title to minerals: