Question
The speed of a boat is that of the current of water is
32:5. The boat goes along with the current in 3 hours 10 minutes. It will come back inSolution
Let the speed of the boat in still water = 32 km/hr And the speed of the current = 5 km/hr Time = 3 hours 10 minutes = 19/6 hrs Downstream speed = 32 + 5 = 37 km/hr Upstream speed = 32 – 5 = 27 km/hr Distance = Downstream speed × Downstream time Distance = [37 × (19/6)] km Upstream time = Distance / Upstream speed Upstream time = [37 × (19/6)]/27 = `4(1/3)` hrs
Which among the following are perpetual instruments with a contingent conversion feature in case of crisis?
Which of the following two Russian Bank are the first foreign lenders to have received approval from the RBI towards settling international trade transa...
ABC Ltd made an initial investment of Rs. 50,000 and earned Cash Inflows of Rs. 25000 every year till 4 years. What is the payback period for ABC Ltd?
___________ is a legal contract or agreement between a borrower and lender that defines the rights and obligations of the parties in relation to a bond ...
In case the company has issued Bonus shares, which among the following ratios will be affected?
From the above information, calculate the gross profit ratio.
What is the minimum amount of loan outstanding of a borrower or a guarantor who has committed wilful default , to be known as a Wilful defaulte r? Â
The manager has to establish linkages, relationships and networks, both inside and outside the organisation which would be useful in achieving organizat...
Nagaland became the first Indian state to implement which type of insurance scheme?
Under the Credit Guarantee Fund Trust for Micro and Small Enterprises (CGTMSE) scheme, what is the ceiling for availing credit guarantee for under CGS-I...