Question
A boat takes 7 hours to cover 259 km upstream and 9
hours to cover 477 km downstream. Find the time taken by the boat to cover 645 km upstream and 660 km downstream if speed of boat in still water is increased by 4 km/h and speed of stream is decreased by 2 km/h.Solution
Upstream speed = 259/7 = 37 km/h Downstream speed = 477/9 = 53 km/h Speed of boat in still water = (37 + 53)/2 = 45 km/h  Speed of stream = (53 – 37)/2 = 8 km/h Increased speed of boat in still water = 45 + 4 = 49 km/h Decreased speed of stream = 8 – 2 = 6 km/h Required time taken = 645/(49 – 6) + 660/(49 + 6) = 15 + 12 = 27 hours
There are 6 members in a family. There are two married couples. A is the daughter of K whose mother is R. R is married to J but K is not the daughter of...
If L has only one son then how is O related to M?
Study the following information carefully and answer the given questions.
There are nine members in a family i.e. R, S, T, U, V, W, Y, Z, and A...
If K is son of X, then how is L related to P?
Answer the questions based on the information given below.
There are seven persons- L, M, N, O, P, Q, and R, in a family, which consist of thre...
- How is P related to O?
Pointing to a boy, Priyanka said, "He is my husband's only daughter's father's
father-in- law's son's son". How the father of the boy related to Priyanka?
How is P related to S?
How is C related to M?
There are seven members (R, S, T, U, W, Y and V) in a family. V is the daughter of T’s brother. Y is the father of R. W is the mother of Y. U is fathe...