Question
The average weight of 14 persons increases by 3.5 kg
when a new person comes in place of one of them weighing 48 kg. The weight of the new person is.Solution
Increase the average weight of 14 persons = 3.5kg increase the total weight of 14 persons = 3.5Ă—14= 49kg so now the weight of the new person = 48 + 49 = 97kg
The total duration of the sandbox testing shall be _________ and extendable upon request of the applicant duly approved by SEBI
Section 3 of the IT Act primarily deals with:Â
An Inchoate Instrument is:
What is the minimum duration that a trading plan must cover as per the provisions of SEBI (Prohibition of Insider Trading) Regulations?
Under the RTI Act what is the time period for the disposal of request for information concerning the life and liberty of a person?
Section 12(3): Every company shall “paint or affix its name” outside every office. Consider:
(1) The name must be in legible letters.
...
The title of Section 10 of the Central Vigilance Commission Act, 2003 is:
An excise duty shall be levied on excisable articles other than:
A bribe-giver reports the coercion within 7 days. According to the PC Act, he is:
Under Section 4(1) of the Environment (Protection) Act, 1986, the Central Government may appoint officers: