Question
The average expenditure of a man for the first 5 month
is Rs.4000 and for the next 7 months is Rs.6000. If he saves 10000 in that year then find his average monthly income.Solution
Total expenditure in first 5 months = 5 × 4000 = Rs.20000 Total expenditure in last 7 month = 7 × 6000 = Rs.42000 Total income of the man in a year = 20000 + 42000 + 10000 = Rs.72000 So average income in a month = 72000/12 = Rs. 6000
A queue follows which principle for data access?
What is the time complexity of searching for an element in a sorted array using binary search?
RISC stands for:
Which of the following is a key advantage of digital signatures?
Deletion in Red-Black Trees maintains balance using:
Which of the following represents the Preorder Traversal of the binary tree given below?
       A       / \      B   C   ...Which SOLID principle emphasizes that a class should have only one reason to change?
Which of the following is a primary feature of Mobile Computing?
A graph where edges have a direction (e.g., from A to B, but not necessarily B to A) is called a:
What is the worst-case time complexity for inserting an element into a hash table that uses separate chaining for collision resolution?