Question
What will be the concentration of nitric acid in mole
per litre in a sample which has density 1.41 gm L⁻¹ and the mass percent of nitric acid if being 69%?Solution
1. Mass of 1L solution = 1410g 2. Mass of HNO₃ = 1410 × 0.69 = 972.9g 3. Moles of HNO₃ = 972.9/63 = 15.44 4. Molarity = 15.44 mol/L
As per the priority sector lending (PSL) norms as revised in March 2025, what is the target for lending to non-corporate farmers within the agriculture ...
The Pradhan Mantri Mudra Yojana completed 10 years of its launch. The government introduced a new category under this scheme to cover loans between ₹1...
What is the Loan-to-Value (LTV) ratio for loans against equity shares and equity mutual funds (in dematerialized form) for Scheduled Commercial Banks (S...
Which of the following criteria disqualifies a person from the Pradhan Mantri Kisan Maandhan Yojana?
Which of the following best defines Fiscal Deficit ?
As per the Nayak committee, an MSME can avail working capital from a bank to the extent of ______ of its annual projected turnover?
The maximum composite loan limit that the banks can sanction to MSE entrepreneurs through a single window is _______
In case of securitization of standard assets, what is the Minimum Retention Requirement (MRR) for underlying loans of maturity – 24 months or less; ? ...
A negative supply shock, such as a sudden rise in oil prices, would cause the short-run Phillips curve to:
In the evolving landscape of financial markets, the structure and governance of stock exchanges have undergone significant changes to improve transparen...