Question
Calculate the closing inventory from the following
information: · Purchases Rs.90,000 · Sales Rs.125,000 · Opening inventory Rs.25,000 · Gross profit on cost = 25%Solution
Gross profit on cost of 25% = Gross profit of 20% on sales Gross profit = 125000*20% = 25000 COGS = Sales – gross profit = 125,000-25,000 = 100,000 COGS = Opening inventory + purchases – closing inventory 100000 = 25000 +90000 – closing stock Or closing inventory = 15000
Since the 1980s, Wal-Mart stores have appeared in almost every community in America. Wal-Mart buys its goods in large quantities and, therefore, at chea...
The Likelihood Ratio (LR) Test is often preferred over the Wald Test or the Lagrange Multiplier (LM) Test for hypothesis testing in models like Maximum ...
If an individual deposits a sum of money in a bank, then the amount of additional credit that the banking system can be create is
If the Correlation Coefficient (r) between two variables X and Y is -0.8, and their standard deviations are 4 and 5 respectively, the covariance between...
Consider an economy described by the following equations:
C = 100 + 0.6 ∗ (Y − T) (consumption function)
I = 200 − 10...

Which of the following insurance schemes of the Government of India provides a life cover of ₹2 lakh to bank account holders in case of death due to a...
The Harrod-Domar Growth Model emphasizes the importance of saving and capital accumulation for economic growth. The model concludes that the rate of out...
For fixed proportion production function, the elasticity of substitution is
The following utility function represents what kind of preferences U(x,y) = x2 + y + 2xy0.5