Question
What will be the fixed cost for the year for ABC Ltd is
it sells 42500 units at Rs.120 each, and its break-even point is 25% of sales with PV ratio of 20%?Solution
Sales in amount = 42500*120 = 51,00,000 BE sales = 25% of sales = 25% of 51,00,000 = 12,75,000 BE sales = Fixed assets/PV Ratio Or Fixed Assets = BE sales * PV ratio                        = 12,75000 *20%                        =2,55,000 Â
Consider a Keynesian Cross Model with following features, Consumption Function: C= C0 + b (Y – T) Â
Tax Function: T = T0 + tY Â
I...
Suppose we regress the dependent variable y on four independent variables x1, x2, x3, and x4. After running the regression on n = 16 observatio...
Consider a Keynesian Cross Model with following features, Consumption Function: C= C0 + b (Y – T)
Tax Function: T = T0 + tY
Income...
Two people enter a bus. Two adjacent cramped seats are free. Each person must decide whether to sit or stand. Sitting alone is more comfortable than sit...
A firm should increase investment when :
The coefficient of regression of Y on X is byx = 1.2 , If A = (X-300)/4 and C = (Y-500)/6 find bCA
Which of the following applies to the physical linkage approach for the valuation of environmental benefits
Which of the following defines ambient standards in an environmental policy
Give below are two statements:
Statement - I: The terms of trade of a nation are defined as the ratio of the cost of its export commodity to th...
Which of the following defines ambient standards in an environmental policy