Question
500 metre long train ‘A’ is running with a speed of
97.2 km/hr. Train ‘B’ which is 656 metre long is running with a speed of 90 km/h in opposite direction of train ‘A’. For how much time, the smaller train is completely obscured by the larger train when they cross each other?Solution
Length of smaller train = 500 metre Speed of smaller train = 97.2 × (5/18) = 27 m/s Length of bigger train = 656 metres Speed of bigger train = 90 × (5/18) = 25 m/s Since, the smaller train is completely obscured by larger train, therefore, extra length of larger train = 656 – 500 = 156 metres Relative speed of trains ‘A’ and ‘B ‘= 27 + 25 = 52 m/s (Since, the trains are running in opposite direction) Required time = 156/52 = 3 second
“No person shall be compelled to be a witness against himself” is a ?
Under the Occupational Safety, Health and Working Conditions Code , what are the conditions for a worker to be entitled to leave with wages in a calend...
As laid down under the Companies Act the instrument creating a charge shall be preserved for a period of _____________ from the date of satisfaction of...
Appointments to services of Union and States are made by:
Which provisions in the Constitution of India pertain to Co-operative societies?
A communication through WhatsApp providing record of agreement to arbitration shall:
During a heated public debate on a contentious social issue, Speaker A makes the following statement: "Everyone who supports Policy X is intellectually ...
According to Section 2(28)(b), which of the following is true about a “Judge”?
WE, THE PEOPLE OF INDIA, having solemnly resolved to constitute India into a SOVEREIGN SOCIALIST SECULAR DEMOCRATIC REPUBLIC and to secure to all its ci...
Who is responsible for appointing the Chairperson of the Adjudicating Authority under the PMLA?