Question
Annual sales of a company are ₹36,00,000, out of which
25% are cash sales. The balance represents credit sales. The company’s Debtors at year-end are ₹6,00,000, and additionally, Bills Receivable worth ₹3,00,000 are held. Assuming a 360-day year, calculate the Average Collection Period (ACP).Solution
1. Step 1: Find credit sales Credit Sales = Total Sales − Cash Sales = 36,00,000 − (25%×36,00,000) = 36,00,000 − 9,00,000 = ₹27,00,000 Step 2: Average Receivables Debtors + Bills Receivable = ₹6,00,000 + ₹3,00,000 = ₹9,00,000 3. Step 3: Debtors Turnover Ratio (DTR) DTR = Credit Sales/Average Receivables = 27,00,000/ 9,00,000 = 3 Step 4: Average Collection Period (ACP) ACP = 360/ DTR = 360/ 3=120 days
What is the primary function of Woody Hedgerows in Agroforestry?
Heat period of buffalo is:
Ionosphere is present in
In which year did the ICAR-National Bureau of Soil Survey and Land Use Planning (ICAR-NBSS & LUP) categorize India into different Agro-Ecological region...
Weed biotypes resistant to a herbicide fall susceptible to the same herbicide if not used for a long period of time is ____________ resistance
Which of the following is appropriate for a clay soil?
United Nation’s General Assembly (UNGA) declared 2024 as International Year of _____
The seedling of which plants are thorny during juvenile phase
A. Apple
B. Pear
C. Citrus
D. Guava
E. Mango
Cho...
Which sheep breed is known for its black face and legs?
According to Agricultural Statistics 2021-22, the state which is leading producer of rice is