Question
A company earns ₹20,00,000. Capitalisation rate is
10%. Equity capital is ₹1,00,00,000 (₹10 each). Dividend payout ratio is 40%. According to Walter’s Model, price per share = ? (Assume r = 12%).Solution
E = EPS = 20,00,000 / 10,00,000 = ₹2. D = 40% × 2 = 0.8. P = [D + (r/k)(E – D)] / k = [0.8 + (0.12/0.10)(1.2)] / 0.10 = [0.8 + 1.44] / 0.10 = 2.24/0.10 = ₹22.4. × 5 (since face value ₹10) = ₹112.
Tokens numbered 1 to 350 are in a bag. What is the probability that the Token drawn has a number which is a multiple of 6 or 7?
- Find the probability of selecting a heart or a diamond card from a well shuffled deck.
The probability of selecting a rotten egg randomly from a basket of 250 eggs is 0.2. What is the number of rotten eggs in the basket?
A card is drawn. Given it is a face card, find the probability that it is a red King or red Queen.
In a bag there are a total of 60 fruits. The average of the number of apples and mangoes in the bag is equal to the number of bananas in the bag. The ra...
A bag contains 5 red bottles, 6 yellow bottles and 8 green bottles . 3 bottles are drawn randomly. What is the probability t...
A jar contains 6 pink, 2 black and 4 orange balls. If 3 balls are chosen at random without replacement, what is the probability that all 3 balls are of ...
Bag has 7 red, 5 green, 8 blue. Two drawn w/o replacement. Probability both blue?
There are a total of 42 students (boys and girls) in a class. The probability of picking at least one boy when two students are picked from the class is...
In a lottery, there are 11 prizes and 22 blanks. A lottery is drawn at random. What is the probability of getting a prize?
...