Question
Train ‘A’ can cross a pole in 10 seconds and a 200
metre long platform in 14 seconds. If the ratio of length of train ‘A’ and train ‘B’ is 2:5, respectively, then find the time taken by train ‘B’ to cross a pole with a speed of 25 m/s.Solution
Let the length and speed of the train ‘A’ be ‘l’ metre and ‘s’ m/s, respectively. According to question, l = 10s Also, 14s = 10s + 200 Or, 4s = 200 Or, s = 50 Therefore, length of train ‘A’ = 10s = 500 metres Length of train ‘B’ = 500 × (5/2) = 1250 metres Required time taken = 1250 ÷ 25 = 50 seconds
The Ministry of Consumer Affairs, Food & Public Distribution has launched the sale of subsidized Chana Dal under the brand name ‘Bharat Dal’ at th...
__________ administration signed a Memorandum of Understanding (MoU) with the Dubai government for development of real estate, industrial parks, and more.
Which organization imposed a ₹1,000 crore penalty on the Punjab government for failing to manage waste?Â
On which date is World Bamboo Day observed every year?
- Which organization implements the National Agriculture Market (NAM) platform?
When is World Tourism Day celebrated?
What is the teacher vacancy count in India as mentioned in the ASER 2024 report?
According to Avendus Capital, what is the expected value of NBFC borrowings in India by FY27?
Venezuela and which country recently signed a 20-year cooperation agreement to expand ties in the oil and petrochemical industries, the military and the...
How many PM MITRA Parks have been approved by the government, and what is the total outlay over seven years?