Question
Train βAβ running with a speed of 54 km/hr can cross
a standing goods train of 5 times its length in 40 seconds. Find the time taken by 200 metres long train βBβ which is coming from opposite direction of train βAβ, with a speed of 20 m/s, to cross train βAβ.Solution
Let the length of train βAβ be βxβ metres Therefore, length of the goods train = β5xβ metres Speed of train βAβ = 54 Γ (5/18) = 15 m/s According to the question, 5x + x = 15 Γ 40 => 6x = 600 => x = 100 Therefore, time taken by train βBβ to cross train βAβ = {(100 + 200)/(40 + 20)} = 5 seconds
Which of these statements accurately describe the annual budget presented by Odisha for FY 2024-25?
A.Chief Minister Mohan Charan Majhi announced...
Which festival is celebrated on the day of the closing ceremony of Kedarnath Dham?
In Microsoft Word, which option allows you to exclude specific sections or types of text from the spelling and grammar check?
How many squares are there on a chessboard ?
In the December 2022 quarter (FY23), by what percentage did the number of insolvency cases increase compared to the previous period?
Digital locker and eKYC contribute to the advancement of a paperless work environment and fall within the paperless layer component of which of the foll...
What is the capacity of the recently commissioned supercomputer Param Pravega under the National Supercomputing Mission?
Which of the following is considered a capital expense?
Who is the head of the EPFO Cadre Restructuring Committee?
River Ganga does NOT pass through which of the following states?