Question
A man completes a work in 16 days. A woman finishes half of
that work in 10 days. How many days will they take together to finish 75% of the work?Solution
ATQ,
Time taken by the woman to finish the entire work = 10 ÷ 0.5 = 20 days
Let the total work be 80 units. {LCM of (16 and 20)}
So, efficiency of the man = 80 ÷ 16 = 5 units/day
And efficiency of the woman = 80 ÷ 20 = 4 units/day
So, required time = (80 × 0.75) ÷ (5 + 4) = 6.67 days
Impasse
(i) Negotiations have reached an impasse .
(ii) Our impasse response to the attack was sheer horror.
(iii) The proposal off...
In each of the following questions, a word has been used in sentences in THREE different ways. Choose the option corresponding to the sentences in which...
Directions : A word is given followed by a sentence using that word or a form of that word. From the options below, choose the sentence that uses the ...
Volatile
(1) India continues to be a bright spot in terms of steel demand and consumption as compared to the global scenario, which remains vol...
Hamper
A. The extra ammo stored in the pockets would weigh him down and it would only hamper his fighting abilities.
B. We don't own a pic...
Each of the Following questions presents a word in bold, followed by three sentences using that word. The word may be used correctly or incorrectly in ...
Accumulated
In the given question, a word has been given and there are three ways in which the word has been used, in similar or different forms. You need to see w...
A word/phrase has been given in the question and used in the sentences
below. Identify the statements where the word has been used in a contex...
Canvas
     I.       The artist used a large canvas to create a breathtaking landscape painting.
   II.       ...