📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    An individual travels 300 kilometres, part by scooter and

    part by bus. The speed of scooter is 40 km/h and the bus is 80 km/h. If the scooter covers 40% of the route, determine the approximate average speed of the entire trip.
    A 20 km/h Correct Answer Incorrect Answer
    B 67 km/h Correct Answer Incorrect Answer
    C 40 km/h Correct Answer Incorrect Answer
    D 79 km/h Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ,

    Time taken by scooter = (0.40 × 300) / 40 = 120 / 40 = 3 hours

    Time taken by bus = (0.60 × 300) / 80 = 180 / 80 = 2.25 hours

    Average speed = 300 / (3 + 2.25) = 300 / 5.25 ≈ 57 km/h

    Practice Next

    Relevant for Exams:

    ask-question