Question
The speed ratio of Renu and Meenu is 4:5, respectively.
Renu travels a distance of 300 km from point 'A' to 'B', while Meenu covers the same distance but in the opposite direction, from 'B' to 'A'. Renu begins her journey at 9:00 AM, whereas Meenu starts at 10:30 AM. Given that the difference in their speeds is 4 km/hr, determine the time at which they will meet during their journey.Solution
Let the speed of Renu and Meenu be 4x km/hr and 5x km/hr respectively.
ATQ,
5x - 4x = x = 4
Speed of Renu = 16 km/hr
Speed of Meenu = 20 kmhr
Distance covered by Renu in 1.5 hours (9:00 AM to 10:30 AM) = 1.5 X 16 = 24 km
Remaining distance = 300 - 24 = 276 km
Time in which both will meet = {276 ├╖ (16 + 20) }= 7 hours 40 minutes
Therefore, required time = 10:30 + 7:40 = 18:10 = 6:10 PM
рдирд┐рдореНрдирд▓рд┐рдЦрд┐рдд рд╡рд┐рдХрд▓реНрдкреЛрдВ┬а рдореЗрдВ рд╕реЗ poor offtake рдХрд╛ рд╣рд┐рдВрджреА рдкрд░реНрдпрд╛рдп рд╣реЛрдЧрд╛...
рдШреЛреЬрд╛ рдХрд╛ рдкрд░реНрдпрд╛рдпрд╡рд╛рдЪреА рд╣реИ ?
рдирд┐рдореНрдирд▓рд┐рдЦрд┐рдд рдкреНрд░рд╢реНрди рдореЗрдВ , рдЪрд╛рд░ рд╡рд┐рдХрд▓реНрдкреЛрдВ рдореЗрдВ рд╕реЗ , рдЙрд╕ рд╡рд┐рдХрд▓реНрдк рдХрд╛ я┐╜...
рдирд┐рдореНрдирд▓рд┐рдЦрд┐рдд рд╡рд╛рдХреНрдп рдореЗрдВ рдирд┐рд╣рд┐рдд рдХреНрд░рд┐рдпрд╛ рдХрд╛ рднреЗрдж рдкрд╣рдЪрд╛рдирд┐рдПтАФ
рдЕрдзреН...
рдиреАрдЪреЗ рджрд┐рдП рд╡рд╛рдХреНрдпреЛрдВ рдореЗрдВ рд╕реЗ рдХреБрдЫ рдореЗрдВ рддреНрд░реБрдЯрд┐рдпрд╛рдБ рд╣реИрдВ рдФрд░ рдХреБрдЫ рдареАрдХ рд╣я┐╜...
рдирд┐рдореНрдирд▓рд┐рдЦрд┐рдд рд╡рд╛рдХреНрдпреЛрдВ рдореЗрдВ рд╢реБрджреНрдз рд╡рд╛рдХреНрдп рд╣реИ
рд╡рд░реНрддрдиреА рдХреА рджреГрд╖реНрдЯрд┐ рд╕реЗ рдХреМрди-рд╕рд╛ рд╢рдмреНрдж рд╢реБрджреНрдз рдирд╣реАрдВ рд╣реИ ?
рднрд▓реЗ рд╣реА рдЬрдЦреНрдо рднрд░ рдЬрд╛рдПрдБ, рдордЧрд░ рдмрд╛рддреЗрдВ рдЖрдЬрдиреНрдо рдпрд╛рдж рд░рд╣рддреА рд╣реИрдВ ред
рдЗрдирдореЗрдВ рд╕реЗ 'рдЕрдореГрдд' рдХрд╛ рдкрд░реНрдпрд╛рдпрд╡рд╛рдЪреА рдирд╣реАрдВ рд╣реИ-
рдирд┐рдореНрдирд▓рд┐рдЦрд┐рдд рдореБрд╣рд╛рд╡рд░реЛрдВ рдХрд╛ рдЕрд░реНрде рд▓рд┐рдЦреЗрдВред
' рдХрдорд▓ рдХреЗ рд╕рдорд╛я┐╜...