Question
A car's speed is 20% faster than that of a bike. The car
takes 30 minutes longer than the bike to cover 120 km, while the bike covers 80 km. Find the time it takes for an auto rickshaw to travel 154 km, knowing that its speed is the average of the speeds of the car and the bike.Solution
Let the speed of bike be 'v' km/h. Speed of car = '1.2v' km/h So, (120/1.2v) - (80/v) = (30/60) Or, (100/v) - (80/v) = (1/2) Or, (20/v) = (1/2) Or, 'v' = 40 Speed of auto = (v + 1.2v) ÷ 2 = 1.1v = 1.1 X 40 = 44 km/h Therefore, required time = (154/44) = 3.5 hours = 3.5 X 60 = 210 minutesÂ
Which of the following reactions represents the correct conversion of ethanol to ethanoic acid?
Which of the following is arranged in order of decreasing conductivity?
Which chemical compound is commonly known as Pearl Ash?
Water is a good solvent of ionic salts because -
The SI unit of acceleration is_________.
The speed of light with the rise in the temperature of the medium :
The rate of a reaction depends on:
If water smells bad, then that odor can be removed by adding:
_____ is the movement of chemicals in the upper layers of soil into lower layers or into groundwater by being dissolved in water.
The chemical name of ______ is sodium hydrogen carbonate.