Question
Aman has to travel a distance of 240 km. He travels the
first 25% of the distance at a speed of 50 kmph, the next two-fifths at a speed of 48 kmph, and the remaining distance at a speed of 35 kmph. Determine the approximate average speed of Aman throughout the entire journey.Solution
ATQ, Time for which the Aman travelled with the speed of 50 kmph = {(240 × 0.25)/50} = 1.2 hours Time for which the Aman travelled with the speed of 48 kmph = (240 × 2/5)/48 = 2 hours Distance travelled at the speed of 35 kmph = 240 – 240 × 0.25 – 240 × 2/5 = 240 – 60 – 96 = 84 km Time for which the Aman travelled with the speed of 35 kmph = 84/35 = 2.4 hours Average speed = {240/(1.2 + 2 + 2.4)} = 42.86 kmph
Which pigment is known for protecting the photosynthetic apparatus from photooxidation?
The flower of rice has following number of stamens?
In C4 plants, the primary carboxylation takes place by using ___ enzymeÂ
Which hypothesis explains solute movement based on a pressure gradient between source and sink?
When plant cells are placed in hypertonic solution, they become____
An albuminous seed showing hypogeal germination is :
Cell division in which one cell with two set of chromosomes give rise to four cells. The terminology is referred to as
What is the primary role of abscisic acid (ABA) in stomatal movement?
Which of the following plants requires a long uninterrupted dark period to flower?
The cellular organelle which control functions of cell by having almost all the genetic information of cell is coined by