Question
John cycles at 10 km/h to reach his destination at 2 PM.
If he travels at 15 km/h, he will reach at 12 noon itself. At what speed should he travel to reach the place at 1 PM?Solution
Time difference= 2PM -12 noon =2 hours ATQ- 10t = 15(t-2) 10t = 15t-30 30 =5t  t = 6 hours Distance= d = 10t = 10 ×6 =60 km Time to reach by 1 PM= t-1 6-1= 5 hours Speed  = 60 km /5 hours= 12 km/h
What percentage of the project cost is covered for design projects under MSME-Innovative for Micro Enterprises? Â
Jay Ltd sells units for Rs 4/bottle. The variable cost for the unit per bottle is Rs.2 and has a fixed operating cost of Rs 4000 and a fixed financing c...
Which of the following is a restriction regarding investments made by banks in securities/instruments issued by NBFCs?
The bonds which are issued outside the jurisdiction of one country and denominated in a currency different from the currency of the countries in which t...
Which committee member was formerly the Chairman of the National Statistical Commission?
In which model of organizational behavior is culture based on status and job titles?
What is the lock-in period for Public Provident Fund?
Where there is increase in Government expenditure, how will it affect Phillips curve?
Given a set of data points: 5, 7, 9, 10, and 12, what is the standard deviation of this data set?