Question
A traveler needs to cover 220 km, with the first 15% at
40 kmph, 3/4 of the distance at 45 kmph, and the rest at 30 kmph. Find the average speed over the entire trip.Solution
ATQ, Time for the first segment at 40 kmph = (220 × 0.15) / 40 = 0.825 hours Time for the second segment at 45 kmph = (220 × 3/4) / 45 = 3.67 hours Distance for the third segment = 220 - (220 × 0.15) - (220 × 3/4) = 220 - 33 - 165 = 22 km Time for the third segment at 30 kmph = 22 / 30 = 0.73 hours Average speed = 220 / (0.825 + 3.67 + 0.73) ≈ 48.89 kmph
Which group is participating for the first time in the National Agriculture Conference – Rabi Abhiyan 2025?
What was the total prize pool for the Women’s T20 World Cup 2024, as announced by the ICC?
What is the total number of Anubhav Awards conferred as of 2025?
How many Bima Sakhis were active across India as of the current financial year?
What is the significance of the RBI-Maldives Monetary Authority (MMA) MoU on local currency usage?
Which of the following organizations proposed the Digital Payments Intelligence Platform to curb payment frauds?
Telangana has recently completed 9th anniversary of its statehood. Consider the following statements about Telangana:
1. It comprises south and s...
Who has been appointed as the new Lokpal of India?Â
Uttar Pradesh's BC Sakhi initiative has facilitated financial inclusion transactions worth how much as of 2024?
How many Earth Observation (EO) satellites will the PixxelSpace-led consortium launch under India's first PPP-based private satellite constellation?