Question
A cheetah can catch a deer running with a speed of 36
km/h and is 45 meters ahead of it, in 12 seconds. Find the time taken by the cheetah to catch a zebra that is 135 metres ahead of it and is running with a speed which is 70% of that of the deer.Solution
Speed of the deer = 36 km/h = 36 × (5/18) = 10 m/s Distance covered by the cheetah in 12 seconds = 45 metres + distance covered by the deer in 12 seconds = 45 + 10 × 12 = 45 + 120 = 165 metres So, speed of the cheetah = 165/12 = 13.75 m/s Speed of the zebra = 10 × (70/100) = 7 m/s So, relative speed of the cheetah with respect to the zebra = 13.75 – 7 = 6.75 m/s Hence, time taken by the cheetah to catch the zebra = 135/6.75 = 20 seconds
What is the full form of APEDA
Section 6 of the limitation Act is related to:
Upon suspension of the letter of approval under Section 10, who manages the Special Economic Zone?
According to the Consumer Protection Rules, 2021, which of the following options correctly describes the revised pecuniary jurisdiction for filing a con...
Which of the following is not a form of “out of court” settlement?
A voluntarily confession is admissible in evidence.
Under Section 2(a) of the Environment (Protection) Act, 1986, the definition of "environment" explicitly covers inter-relationship among:
A employs b to beat C and agree to indemnify him against all consequences of the Act. B there upon beats C and pays damages to C for so doing:
Under PMLA, 'proceeds of crime' mean:Â
What is the restriction on commission, brokerage, discount, etc., on sale of shares as per the Banking Regulation Act?