📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    A sum when invested at simple interest of 4% p.a.

    amounts to Rs. 35,000 after 10 years. If the same sum was invested at simple interest of 6% p.a. for 5 years, then what would be the interest earned?
    A Rs. 7,200 Correct Answer Incorrect Answer
    B Rs. 6,500 Correct Answer Incorrect Answer
    C Rs. 7,800 Correct Answer Incorrect Answer
    D Rs. 7,500 Correct Answer Incorrect Answer
    E Rs. 8,000 Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Let the sum invested be Rs. 'P' Simple interest = (Sum X Rate of interest X time period in years) ÷ 100 ATQ: 35000 - P = (P X 4 X 10) ÷ 100 Or, 35000 - P = 0.4P So, 35000 = 1.4P So, P = (35000/1.4) = 25,000 So, required interest = (25000 X 6 X 5) ÷ 100 = Rs. 7,500

    Practice Next
    More Simple and compound interest Questions
    ask-question