Question
Anoop invested Rs. 'r', while
Binny invested Rs. 15,000. After 7 months, Anoop reduced his investment by Rs. 3,000, and Binny reduced his investment by Rs. 5,000. If the profit share ratio of Binny to Anoop at the end of 21 months is 5:6, calculate 25% of 'r'.Solution
ATQ, Ratio of profit shares of 'Anoop' to that of 'Binny': = [r X 7 + (r - 3,000) X 14]:[15,000 X 7 + (15,000 - 5,000) X 14] = [r + (r - 3,000) X 2]:[15,000 + 10,000 X 2] = (3r - 6,000) :(35,000) So, (3r - 6,000) :(35,000) = 6:5 Or, 3r - 6,000 = 35000 X (6/5) Or, 3r - 6,000 = 42,000 Or, 3r = 48,000 So, 'r' = 16,000 Therefore, required value = 0.25 X 16,000 = 4,000
Which banks have been designated as Domestic Systemically Important Banks (DSIBs) by the RBI in 2023?
The Vice President of India is elected for a period of how many years?
In Uttar Pradesh, 'Kisan Bahi Yojana' was started in the year?
Reserve Bank of India has granted a one year extension to the co-branding partnership between Bajaj Finance and which bank ?
The Punjab Sports Department will host the Punjab Khed Mela, from 29th August 2022 which will be featuring _____ sports activities for the age group 14 ...
Which wildlife sanctuary in Uttar Pradesh is a part of Project Tiger?
India First Aqua Park will be set Up in which state or UT?
What is the increased limit for e-mandates per transaction for subscription to mutual funds, payment of insurance premiums, and credit card bill payments?
What new benchmark has the RBI proposed to replace MIBOR for the interest rate derivatives market?
Who is the only female cricketer to surpass the 7,000 run mark in Women's One Day International Matches?