Question
After 2 years, the ratio between the compound interest
obtained from scheme A and B is 99:115 respectively. The total initial investment of both of the schemes (A and B) together is Rs. 70500. The compound interest obtained from scheme C after 2 years at the rate of 25% per annum is Rs. 25312.5. The initial investment of scheme A is 10% less than the initial investment of scheme C. If the rate of interest in scheme B is 30%, then find out the rate of interest in scheme A. In each of the schemes interest is compounded annually.Solution
The compound interest obtained from scheme C after 2 years at the rate of 25% per annum is Rs. 25312.5.
Let’s assume the initial investment of scheme C is ‘c’.
25312.5 = c of 125% of 125% - c
25312.5 = 1.5625c - c
25312.5 = 0.5625c
c = 45000
The initial investment of scheme A is 10% less than the initial investment of scheme C.
initial investment of scheme A = (100-10)% of 45000
= 90% of 45000
= 40500
The total initial investment of both of the schemes (A and B) together is Rs. 70500.
initial investment of scheme B = 70500-40500 = 30000
After 2 years, the ratio between the compound interest obtained from scheme A and B is 99:115 respectively. If the rate of interest in scheme B is 30%.
interest from scheme B after 2 years = 30000 of 130% of 130% - 30000
= 50700 - 30000
= 20700
interest from scheme A after 2 years = (20700/115)x99 = 17820
Let’s assume the rate of interest in scheme A is ‘r’.
17820 = 40500 of (100+r)% of (100+r)% - 40500
17820 = 40500 [(100+r)% of (100+r)% - 1]
0.44 = [(100+r)% of (100+r)% - 1]
(100+r)% of (100+r)% = 1.44
(100+r) (100+r) = 14400
So the rate of interest in scheme A = r = 20%
In an economy, S=-100+0.6Y is the saving function. If investment expenditure is 1100. Calculate consumption expenditure at equilibrium level of national...
The Stolper-Samuelson theorem is a result in international trade theory. According to this theorem, an increase in the price of a good will:
Which stage in Rostow's Stages of Economic Growth is characterized by the expansion of modern technology across all sectors and the development of new, ...
Consider A’s utility function to be U(x,y)=(min{X,Y})1/2, the price of good X is Rs.2 and price of good Y is Rs.1. Calculate the total Util...
The Travel Cost Method (TCM) is a Revealed Preference Method. What type of environmental good or service is it typically used to value, and what actual ...
The 'Crowding Out' effect of fiscal policy refers to:
A government recently introduced the Policy mix of Monetizing Budget deficit to revive the economy. Using the IS-LM framework, the impact on Output and ...
Which of the following demand functions has unitary elasticity everywhere?
If the currency-deposit ratio equals 0.5 and the reserve-deposit ratio equals 0.1, then the money multiplier is
Which of the following statements is incorrect regarding Phillips’s curve?