Question
Ratio of male to female population of a town in 2014
was 5:7 and total population in 2014 was 14400. If the male population is ___ and female population is ____ as compared to last year then the total population of the town becomes 18000 in 2015. The values given in which of the following options will fill the blanks in the same order in which it is given to make the above statement true: A. increased by 25%, increased by 25% B. increased by 50%, decreased by 10% C. increased by 10%, increased by 20%Solution
Total male population in 2014 = ({5}/{5+7} x 14400 = {5/12} x 14400 = 6000) Total female population in 2014 = 14400 − 6000 = 8400 When male population is increased by 25% and female population is increased by 25%. New male = 1.25 × 6000 = 7500
New female = 1.25 × 8400 = 10500 Total = 7500 + 10500 = 18000 So, A can be the answer. When male population is increased by 50% and female population is decreased by 10%. New male = 1.50 × 6000 = 9000
New female = 0.90 × 8400 = 7560 Total = 9000 + 7560 = 16560 (≠18000) So, B cannot be the answer. When male population is increased by 10% and female population is increased by 20%. New male = 1.10 × 6000 = 6600
New female = 1.20 × 8400 = 10080 Total = 6600 + 10080 = 16680 (≠18000) So, C cannot be the answer. Therefore, only A can be the answer. Hence, option a.
 Probability that A will be alive in 20 years is 0.7 and probability that B will be alive in 20 years is 0.6, then what is the probability that they bo...
The costs of inflation are?
Percentage of values that lie within a band around the mean in a normal distribution with a width of two standard deviations is approximately
If the marginal product function of quibs is positive from 0 to 25 units of quibs, and 0 for 25 units of quibs and above, the total product function of ...
Consider an Economy that produces only Apples and Bananas. The following Table contains per unit price (in INR) and quantity (in kg) of these goods. Ass...
The last period’s forecast was 70 and demand was 60. What is the simple exponential smoothing forecast with alpha of 0.4 for the next period...
 Given the following information, calculate the residual.Â
From an economic efficiency perspective, what is the socially optimal level of pollution? State the fundamental condition (in terms of marginal cost and...
When the slope of average cost is positive then which of the following holds
Two duopolist firms, 1 and 2, sell a homogeneous good in a market with the demand function Q=100−2P, where Q is the quantity demanded at price P. Firm...