Question
A car travels a distance of 240 km in 4 hours. If it
increases its speed by 20 km/h for the next 3 hours, how much distance will it cover in total?Solution
Initial speed = Distance / Time = 240 / 4 = 60 km/h. New speed = 60 + 20 = 80 km/h. Distance covered in next 3 hours = Speed * Time = 80 * 3 = 240 km. Total distance = 240 + 240 = 480 km. Correct answer: A) 480 km
Find the LCM of x2Â - 3x + 2 and x2Â - 5x + 6
A train travelling at the speed of 72 km/hr crosses another train, having 20 meters less length and travelling in opposite direction at the speed of 54 ...
- If the perimeter of a square is 56 cm and the side of the square is double of the side of the cube, then find the volume of the cube.
Calculate the difference between the area of a wall having dimension 22 cm X 23 cm and the area of a spherical bowl having diameter 14cm.
In a village with a population of 8,500 people, 80% of them are adults. Among these adults, only 75% possess a ration card. Furthermore, 60% of the rati...
Rs. ’P’ invested at a rate of 10% p.a. compound interest (compounded annually) amounts to Rs. 7865 at the end of 2 years. Find the simple interest e...
If 4539 = 540, 758 = 280, and 3745 = 420, then 2788 =___.
Find the greatest 3-digit number that is divisible by both 8 and 60.
The ratio of two numbers is 8:14 and their LCM is 280. The numbers are:
'A' can complete a task in 24 days, while 'B' can finish the same task in 36 days. However, 'A' works at only 2/3 of his usual efficiency, and 'B' opera...