ЁЯУв Too many exams? DonтАЩt know which one suits you best? Book Your Free Expert ЁЯСЙ call Now!


    Question

    Anand buys an old cycle for Rs. 5700 and spends Rs. 550

    on its repairs. If he sells the cycle for Rs. 6500, his gain percent is
    A 11.11% Correct Answer Incorrect Answer
    B 4% Correct Answer Incorrect Answer
    C 8% Correct Answer Incorrect Answer
    D 15% Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    CP = 5700 + 550 = Rs. 6250, SP = 6500 Gain% = (250 x 100)/ 6250 = 4%

    Practice Next
    More Profit and loss Questions

    Relevant for Exams:

    ask-question