Question
The cost price of shirt A is Rs. 700 more than the cost
price of shirt B. Shirt A is sold at a profit of 20%, and shirt B is sold at a profit of 35%. If both shirts have the same selling price, find the cost price of shirt A.Solution
ATQ, Let the cost price of shirt B = x Cost price of shirt A = x + 700 According to the question, (x+700) 120/100 = x135/100 24x + 16800 = 27x 3x = 16800 x = 5600 Cost price of shirt A = 5600 + 700 = Rs.6300 Required answer = Rs.6300
Law of triviality __________ to the observation ________ people in organisations pay more attention to unimportant issues ________ towards issues that ...
Fill in blank 45 with the most appropriate word.
Which of the following statements is/are correct according to the passage?
(i) A recent study reveals that up to 70% of nutrients can be provided...
In the following passage, some words have been omitted and indicated by a number. Select the most appropriate word from the given options pertaining to...
Find the appropriate word.
The Prime Minister ___________ that the country could only _______ economically if planners had a clear _______ of rural development in the context of ...
Find the appropriate word.
Find out the appropriate word in 1.
Find the appropriate word.
Choose the most appropriate word to fill the blank (c)