Question
The cost price of 27 headsets equals the selling price
of 18 headsets. The ratio of the cost price of a headset to a cover is 9:8. The total selling price of 9 headsets and 9 covers is Rs.2250. Each cover is sold at a 12.5% profit. Find the cost price of one headset.Solution
ATQ,
27a = 18b β a/b = 2/3 CP = 2x SP = 3x CP cover = 2x Γ 8/9 = 16x/9 SP cover = 16x/9 Γ 112.5/100 = 2x 9Γ3x + 9Γ2x = 27x + 18x = 45x = 2250 x = 2250/45 = 50 CP of one headset = 2x = Rs.100
20 men can finish a work in 12 days by working 7 hours a day. How many more men are needed to finish the work in 10 days by working 8 hours a day?
20 men take 15 days to finish some work. 24 women can finish the same work in 20 days. If the ratio of efficiencies of each man and woman is p:q, respec...
Two pipes A and B can fill a tank in 24 min., and 32 min, respectively. If both the pipes are opened simultaneously, after how much time B should be clo...
Deepak and Divya, alone can complete a work in 18 days and 27 days, respectively. They started the work together and left after 9 days such that the rem...
- If the efficiency ratio of A, B, and C is 7:9:11, and B and C together can finish a task in 10 days, then how much time will A and B need to complete it?
βCβ and βDβ can together complete a piece of work in 20 days. If βCβ alone can do it in 50 days, find the number of days βDβ will take t...
5 men and 6 women can do some work in 3 days. If each man is 50% more efficient than a woman, then find the time taken by 9 men to finish the same work...
Ashish and Anil can do a piece of work in 10 days and 15 days respectively. Ashish completed 40% of the work. Find the time taken by Anil to complete th...
180 unit of work can be completed by P alone in 30 days. P started working alone and joined by Q after 18 days such that they completed the remaining wo...
The efficiency of A, B, C, D are in the ratio of 6 : 5 : 4 : 3. If A and C can do a work together in 6 days. Then How much days B and D will take to com...