ЁЯУв Too many exams? DonтАЩt know which one suits you best? Book Your Free Expert ЁЯСЙ call Now!


    Question

    A product is marked at Rs. 5,000 which is Rs. 2,000 more

    than its cost price. If it is sold after giving a discount such that a profit of 10% is made, find the discount percentage тАШdтАЩ.
    A 45 Correct Answer Incorrect Answer
    B 13 Correct Answer Incorrect Answer
    C 28 Correct Answer Incorrect Answer
    D 34 Correct Answer Incorrect Answer
    E None of these Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ,

    Marked price of the article = Rs. 5,000

    Cost price of the article = 5000 тАУ 2000 = Rs. 3,000

    Selling price of the article = 1.10 ├Ч 3000 = Rs. 3,300

    So, d = {(5000 тАУ 3300)/5000} ├Ч 100 = 34%

    Therefore, value of тАШdтАЩ = 34

    Practice Next
    More Profit and loss Questions
    ask-question