Question
By selling 18 pineapples at Rs.72 a seller suffers a
loss of 40%. At what price should he sell 10 pineapples to get a profit of 50%?Solution
ATQ, Cost price of 18 pineapples = 72 ÷ 0.6 = Rs. 120 So, cost price of 1 pineapple = 120 / 18 = Rs. 6.67 So, cost price of 10 pineapples = 6.67 x 10 = Rs. 66.67 So, required selling price = 66.67 x 1.5 = Rs. 100
Mahi works in which of the following shifts?
Which of the following is the birth month - year of O?
If T is related to Mango and W is related to Guava in a certain way. Then, U is related to which of the following?
Who amongst the following go to Surat?
Find the odd pair out:
Which of the following boxes is placed between box Y and box W?
How many persons secured more marks than E?
Which of the following statement is/are not true?
Which of the following statements is/are true?
What will be the mark secured by Q?