Question
If 15 buttons are bought at Rs 1 and sold at the rate of
10 buttons at Rs 1, what will be the percentage profit?Solution
The cost price of 15 buttons = 1 Rs CP of 1 button = 1/15 Rs and the selling price of 10 buttons = 1 Rs The selling price of 1 button = 1/10 Rs now the ratio of CP and SP = 1/15: 1/10 = 10:15= 2:3 Percent of profit = 1/2 ×100 = 50%
The table below shows the differences between the structure and function of plants and animals.
Which option shows the INCORRECT statement?
<...Consider the below statements and identify the correct answer.
Statement I: Metallic character decreases across a period as we move from left to ...
Which one of the following is hardware?
India State of Forest Report 2023 (ISFR) was recently released by which of the following:
As per the Social Security Code, 2020 who constitutes a Board of Trustees of the Employees' Provident Fund?
Consider the following pairs:

Which of the above pairs...
P and Q together started a business with initial investment in the ratio of 1:11, respectively. The time-period of investment for P and Q is in the rati...
Why did the Congress declare 9th May to be 'Ethiopia Day'?
What is the Causal agent of Chikungunya?
Consider the below statements and identify the correct answer.
Statement I: Dobereiner gave the law of triads.
Statement II: Dobereiner tr...