Start learning 50% faster. Sign in now
Cost of 15 kg sugar = 15 × 20 = ₹300 Cost of 5 kg sugar = 5 × 30 = ₹150 Total cost = ₹300 + ₹150 = ₹450 Total weight = 15 + 5 = 20 kg Cost price per kg = 450 / 20 = ₹22.5 Selling price per kg = ₹25 Profit per kg = 25 - 22.5 = ₹2.5 Profit percentage = (2.5 / 22.5) × 100 = 11.11% Correct answer: a)
The pest which attack both in field and storage of pulses is:
Which of the following is generally used for reclamation of soil acidity?
Organisms of which division under Kingdom Plantae are called the Amphibians of the Plant Kingdom?
The only metallic element present in CHLORPHYLL
What is the purpose of geographical indication (GI) tags in Uttar Pradesh's agricultural strategy?
According to Planning commission, Indian region is divided into how many agro climatic zones?
Which state is the top producer of Cotton in India?
Seeds are formed but the embryos develop without fertilization in
In Stage III of Law of Diminishing marginal returns, the value of Elasticity of production is
Tungro disease of rice is transmitted by which insect?