Question
A man purchased 100 rolls of paper for Rs. 60 per roll.
He spent Rs. 750 on their transportation. He also paid 20 paise per roll for packing of each roll. At what price must he sell each roll to gain 25% overall?Solution
Effective cost price of 100 rolls of paper = (100 Γ 60) + 750 + (100 Γ 0.20) = 6000 + 750 + 20 = Rs. 6770 Selling price at 25% profit = 1.25 Γ 6770 = Rs. 8462.5 Therefore, selling price of each roll of paper = 8462.5/100 = Rs. 84.625
What did Mahendra see when he woke up one night?
Choose the word/group of words which is most similar in meaning to the word/group of words printed in bold as used in the passage.
Scalable
...Which of the following is a near synonym of the word ‘prognosticate’?
Choose the word which has the opoosite meaning as the word HEFTY as used in the above passage.
1) Small
2) Giant
3) Vigour
...According to the passage, another term that is similar to AI is:
How many kinds of polymers were identified as microplastics by water testing carried out in collaboration with the National Institute of Oceanography?
Which of the following seems to be closest in meaning to the phrase clamping down as mentioned in the passage?
What all steps were undertaken according to the order released by the Supreme Court on February 1?
Which of the following statements is definitely true according to the passage?
MEAGRE