Question
A seller bought litchis at Rs. 168 per dozen and sold each
one at Rs. 15. If he sold 9 dozen litchis, what is the total profit earned?Solution
ATQ,
Cost price of one litchi = (168 / 12) = Rs. 14
Profit per litchi = 15 - 14 = Rs. 1
Total profit = 1 × 9 × 12 = Rs. 108
Some of the benefits of traditional methods of food preparation like soaking, sprouting and fermentation of pulses are:
Options:
1. The...

Where is Cholecalciferol synthesized in the human body?
Examples of developed preservatives in food are:
Which of the following statement is INCORRECT with respect to trans fats?
As per regulations, the contaminant melamine in powdered infant formulas should not exceed the Maximum Permissible Level of:
A yellow colour in milk is mostly caused by the bacteria ______
The mandatory symbol on every package of food material sold in retail but not meant for human consumption is:
The disaccharide ______ has α -1,4 glycosidic linkages.
Which of the following is correct with reference to consumption of proportions of Food Groups indicated in NIN/ICMR ‘My Plate for the Day’?