Question
A man purchased 100 rolls of paper for Rs. 50 per roll.
He spent Rs. 800 on their transportation. He also paid 10 paise per roll for packing of each roll. At what price must he sell each roll to gain 20% overall?Solution
Effective cost price of 100 rolls of paper = (100 ├Ч 50) + 800 + (100 ├Ч 0.10) = 5000 + 800 + 10 = Rs. 5810 Selling price at 20% profit = 1.20 ├Ч 5810 = Rs. 6972 Therefore, selling price of each roll of paper = 6972/100 = Rs. 69.72
Independence of thinking is another rare but thoroughly important mode of activity.
fast buck
The feasibility report has been submitted for further action.
рдирд┐рдореНрдирд▓рд┐рдЦрд┐рдд рдореЗрдВ рд╕реЗ pious ┬ард╢рдмреНрдж рдХрд╛ рдЕрд░реНрде рдирд╣реАрдВ рд╣реИ ?┬а
рдирдЧрд░ рд░рд╛рдЬрднрд╛рд╖рд╛ рдХрд╛рд░реНрдпрд╛рдиреНрд╡рдпрди рд╕рдорд┐рддрд┐рдпреЛрдВ рдХреА рдмреИрдардХ рд╡рд░реНрд╖ рдореЗрдВ рдХрд┐рддрдиреА я┐╜...
рдирд┐рдореНрди рд╣рд┐рдиреНрджреА рд╢рдмреНрджреЛрдВ рдХрд╛ рд╕рд╣реА рдЕрдБрдЧреНрд░реЗрдЬреА рд╢рдмреНрджрд╛рд░реНрде рдмрддрд╛рдПрдВ-
...Catalogue рдХрд╛ рд╣рд┐рдВрджреА рдкрд░реНрдпрд╛рдп рдЗрдирдореЗрдВ рд╕реЗ рдХреМрди рд╕рд╛ рд╢рдмреНрдж рдирд╣реА рд╣реИ ?
рднрд╛рд░рдд рдХреЛ рд╣рд░рд┐рдд рд╣рд╛рдЗрдбреНрд░реЛрдЬрди рдХрд╛ рдЙрддреНрдкрд╛рджрди рдХрд░рдиреЗ рдХреЗ рд▓рд┐рдП рдирд╡реАрдХрд░рдгреАрдп рдКрд░я┐╜...
рдЗрд╕рдХреЗ рд▓рд┐рдП рдпреЛрдЧрджрд╛рди рдЙрдирдХреЗ рд╡реЗрддрди рдХреЗ рдПрдХ рдирд┐рд╢реНрдЪрд┐рдд рдЕрдиреБрдкрд╛рдд рдХреЗ рд░реВрдк я┐╜...
тАШPROBATION PERIODтАЩ рдХреЗ рд▓рд┐рдП рд╕рд╣реА рд╣рд┐рдиреНрджреА рдкрд╛рд░рд┐рднрд╛рд╖рд┐рдХ рд╢рдмреНрдж рд╣реИ -