Question
Roshan purchased 100 rolls of paper for Rs. 32 per roll.
He spent Rs. 450 on their transportation. He also paid 20 paise per roll for packing of each roll. At what price must he sell each roll to gain 20% overall?Solution
Effective cost price of 100 rolls of paper = (100 × 32) + 450 + (100 × 0.2) = 3200 + 450 + 20 = Rs. 3670 Selling price at 20% profit = 1.20 × 3370 = Rs. 4404 Therefore, selling price of each roll of paper = 4404/100 = Rs. 44.04
Select the misspelled word.Â
Repo rate is the rate at which the _______?
- Which organ in the human body produces insulin?
Palas, Prathiharas and Rashtrakutas participated in warfare for the control of which of the following cities?
MALDA gap separates?
Bala Quila is located in which district of Rajasthan ?
Which of the following is a right bank tributary of the Indus?
What is the nitrogenous waste excreted by shark?
If I hadn't come here / to learn English, / I wouldn't have make / so many new friends.
Raja Jaichand belongs to which dynasty?